NOTICE BOARD

  • Home
  • Achievements
  • Academic Achievements

ACADEMIC ACHIEVEMENTS

2016-2017

OLYMPIAD ACHIEVERS OF ASSET RESULT FOR THE SESSION 2016-17

S.NO. NAME CLASS/SEC CERTIFICATE RECEIVED
1 ASMI J NAIK 6B CREDITABLE CERTIFICATE
2 DIVYA PRAKASH 6G CREDITABLE CERTIFICATE
3 LAAVANYA DATTA 6F CREDITABLE CERTIFICATE
4 OMAR ISLAM LASKAR 7B OUTSTANDING CERTIFICATE
5 AKSHAJ MEHTA 9B DISTINGUISHED CERTIFICATE
6 NIKHIL KRIPLANI 9B DISTINGUISHED CERTIFICATE
7 SABHYA SHARMA 9C DISTINGUISHED CERTIFICATE
8 VIKRAM SINGLA 9F DISTINGUISHED CERTIFICATE

IEO 2016-17 RESULT FOR CLASSES VI TO XII

S.NO. NAME CLASS SCHOOL RANK STATE RANK INTERNATIONAL RANK AWARD WON
1 LAAVYA MALHOTRA VI A 1 12 67 MEDAL OF EXCELLENCE + CERTIFICATE OF EXCELLENCE
2 ASMI J NAIK VI B 2 69 516 SCHOOL GOLD MEDA
3 NAINA KHANNA VI E 3 99 735 SCHOOL SILVER MEDAL
4 LAAVANYA DATTA VI F 4 133 952 SCHOOL BRONZE MEDAL
5 YASHAS JINDAL VII B 2 448 3156 SCHOOL SILVER MEDAL
6 PRIYA SAINI VII E 3 482 3494 SCHOOL BRONZE MEDAL
7 RAMISH ABDALI VII G 1 189 1367 SCHOOL GOLD MEDAL
8 TANISH ARORA VIII B 3 264 1686 SCHOOL BRONZE MEDAL
9 DEVESH MAHESHWARI VIII F 2 112 836 SCHOOL SILVER MEDAL
10 SHARMA VIII H 1 30 190 SCHOOL GOLD MEDAL
11 TASHA AHMED IX A 1 41 234 SCHOOL GOLD MEDAL
12 ANUSHEEL KUMAR IX D 2 79 481 SCHOOL SILVER MEDAL
13 ADYA MISHRA IX F 3 167 1048 SCHOOL BRONZE MEDAL
14 MEHR GANDHI X D 1 55 273 SCHOOL GOLD MEDAL
15 ANANYA RATH X F 3 252 1429 SCHOOL BRONZE MEDAL
16 NABEEL AHMED X G 2 184 950 SCHOOL SILVER MEDAL
17 ANKITA HALDAR XI D 2 33 215 SCHOOL GOLD MEDAL
18 ANYA KAPOOR XI E 1 11 57 GIFTS WORTH 1000/- + MEDAL OF EXCELLENCE + CERTIFICATE OF EXCELLENCE
19 PARNIKA SRIVASTAVA XI H 3 80 440 SCHOOL SILVER MEDAL
20 HIMANSHI BAHL XI L 4 109 602 SCHOOL BRONZE MEDAL
21 AESHIT SINGH XII B 5 26 318 SCHOOL GOLD MEDAL
22 VARDAAN GUPTA XII C 2 8 129 GIFTS WORTH 1000/- + MEDAL OF EXCELLENCE + CERTIFICATE OF EXCELLENCE
23 PRABUDH SAI XII C 4 21 276 MEDAL OF EXCELLENCE + CERTIFICATE OF EXCELLENCE
24 PRAGYA XII C 3 14 151 MEDAL OF EXCELLENCE + CERTIFICATE OF EXCELLENCE
25 KARTIK BARUA XII H 1 7 97 GIFTS WORTH 1000/- + MEDAL OF EXCELLENCE + CERTIFICATE OF EXCELLENCE

IMO 2016-17 RESULT ANALYSIS FOR CLASSES VI TO XII

S.NO. NAME CLASS SCHOOL RANK STATE RANK INTERNATIONAL RANK AWARD WON 2nd LEVEL
1 PADAM ARORA VI 2 41 671 SCHOOL GOLD MEDAL
2 RIO SINGH VI 6 92 1265 PARTICIPATION CERTIFICATE
3 AHANA BHATTACHARYA VI 8 138 1847 PARTICIPATION CERTIFICATE
4 LAKSH GUPTA VI 5 87 1205 PARTICIPATION CERTIFICATE
5 ARNAV GUPTA VI 1 25 409 MEDAL OF EXCELLENCE
6 ABHIMANYU PRUTHI VI 4 60 908 SCHOOL BRONZE MEDAL
7 SURMAI GURUNG VI 10 209 2740 PARTICIPATION CERTIFICATE
8 LAAVANYA DATTA VI 3 44 724 SCHOOL SILVER MEDAL
9 ANJALI PRIYADARSHI VI 9 178 2301 PARTICIPATION CERTIFICATE
10 SHUBHA AGGARWAL VI 7 112 1498 PARTICIPATION CERTIFICATE
11 ISHITA AGRAWAL VI 8 138 1847 PARTICIPATION CERTIFICATE
12 KARTIK GUPTA VII 1 95 1577 SCHOOL GOLD MEDAL
13 RIDHI JAGGI VII 2 178 2766 SCHOOL SILVER MEDAL
14 SAUHARD JAIN VIII 1 119 2469 SCHOOL GOLD MEDAL
15 SABHYA SHARMA IX 2 32 1009 SCHOOL GOLD MEDAL
16 VISHESH RANGWANI IX 4 85 2021 SCHOOL BRONZE MEDAL
17 AKSHAY KAUSHAL IX 1 17 483 MEDAL OF EXCELLENCE RS 1000/- + ZONAL BRONZE MEDAL+ MERIT CERTIFICATE
18 VIKRAM SINGLA IX 3 80 1880 SCHOOL SILVER MEDAL
19 ANIMESH DAS IX 5 159 3145 PARTICIPATION CERTIFICATE
20 HARJEET SINGH BEDI X 5 58 598 PARTICIPATION CERTIFICATE
21 AYUSH GOYAL X 1 12 86 MEDAL OF EXCELLENCE
22 VIBHUTI ROACH X 2 26 194 SCHOOL GOLD MEDAL
23 PULKIT GUPTA X 7 134 1489 PARTICIPATION CERTIFICATE
24 SUYASHI SINGHAL X 3 31 245 SCHOOL SILVER MEDAL
25 MOHAMMAD FAIZAN HAIDER X 4 48 482 SCHOOL BRONZE MEDAL
26 SARTHAK GROVER X 6 71 808 PARTICIPATION CERTIFICATE
27 MANU SINGH BIST X 8 142 1620 PARTICIPATION CERTIFICATE
28 LOHIT APOORV SACHDEV XI 4 87 697 SCHOOL BRONZE MEDAL
29 AKSHAY SINGH XI 3 55 380 SCHOOL SILVER MEDAL
30 ANKITA HALDAR XI 2 53 373 SCHOOL GOLD MEDAL
31 SEJAL JAIN XI 1 6 37 MEDAL OF EXCELLENCE
32 SOUROBRATA DHAR XII 7 67 698 SCHOOL BRONZE MEDAL
33 DIVYAM AGRAWAL XII 6 59 587 SCHOOL SILVER MEDAL GIFTS WORTH Rs 1000/- + MERIT CERTIFICATE
34 TUSHAR AGGARWAL XII 5 32 304 SCHOOL GOLD MEDAL
35 SHIVAM ARORA XII 4 23 170 MEDAL OF EXCELLENCE
36 ABHINAV PATHAK XII 1 1 5 MEDAL OF EXCELLENCE
37 AESHIT SINGH XII 3 16 103 MEDAL OF EXCELLENCE
38 SWARAJ DANGWAL XII 2 2 7 MEDAL OF EXCELLENCE

Junior Science Talent Search Examination 2017

The following students have been awarded with the scholarship by Directorate of Education, Science Branch as they have cleared JSTSE 2016-17.

S.No. NAME CLASS/SEC
1 VIKRAM SINGLA 9F
2 ATHARV BHAGYA 9F
3 SABHYA SHARMA 9C
4 AKSHAY KAUSHAL 9E
5 ARJUN TEMURA 9F

NSO 2016-17 RESULT ANALYSIS FOR CLASSES VI TO XII

S.NO. NAME CLASS SCHOOL RANK STATE RANK INTERNATIONAL RANK AWARD WON
1 MEIDHAA AILAWADI 6E 1 147 1171 SCHOOL GOLD MEDAL
2 ANJALI PRIYADARSHI 6G 1 147 1171 SCHOOL GOLD MEDAL
3 OMAR ISLAM LASKAR 7B 1 2 23 MEDAL OF EXCELLENCE AND CERTIFICATE OF EXCELLENCE.
4 PIYUSH KUMAR 7F 4 174 1655 SCHOOL BRONZE MEDAL
5 INDRANIEL ROY CHOUDHURY 7F 2 105 1044 SCHOOL GOLD MEDAL
6 RAMISH ABDALI 7G 3 122 1226 SCHOOL SILVER MEDAL
7 MAYANK AGARWAL 7H 5 213 1980 PARTICIPATION CERTIFICATE
8 SAUHARD JAIN 8A 2 91 824 SCHOOL SILVER MEDAL
9 TANISH ARORA 8B 5 242 1771 PARTICIPATION CERTIFICATE
10 PRABLEEN SACHDEVA 8C 1 78 741 SCHOOL GOLD MEDAL
11 YASH SRIVASTAV 8F 3 143 1185 SCHOOL BRONZE MEDAL
12 FAHAD AHMAD 8G 4 186 1421 PARTICIPATION CERTIFICATE
13 LAKSHAY SARRAF 8H 6 268 1922 PARTICIPATION CERTIFICATE
14 NIKHIL KRIPLANI 9B 4 101 874 SCHOOL BRONZE MEDAL
15 SABHYA SHARMA 9C 6 119 1045 PARTICIPATION CERTIFICATE
16 AKSHAY KAUSHAL 9E 2 75 710 SCHOOL GOLD MEDAL
17 VIKRAM SINGLA 9F 3 78 728 SCHOOL SILVER MEDAL
18 ATHARV BHAGYA 9F 8 195 1546 PARTICIPATION CERTIFICATE
19 RITIK JALAN 9F 7 129 1113 PARTICIPATION CERTIFICATE
20 ANIMESH DAS 9I 1 25 264 MEDAL OF EXCELLENCE + CERTIFICATE OF EXCELLENCE
21 SAMAR ISLAM LASKAR 9I 5 108 970 PARTICIPATION CERTIFICATE
22 AYUSH GOYAL 10C 6 179 1655 PARTICIPATION CERTIFICATE
23 VIBHUTI ROACH 10D 3 99 984 SCHOOL BRONZE MEDAL
24 SUYASHI SINGHAL 10D 5 169 1566 PARTICIPATION CERTIFICATE
25 SHLOK AGGARWAL 10F 7 181 1668 PARTICIPATION CERTIFICATE
26 NABEEL AHMED 10G 1 79 749 SCHOOL GOLD MEDAL
27 PARTH RASTOGI 10G 2 94 887 SCHOOL SILVER MEDAL
28 AKSHAT GUPTA 10I 4 156 1452 PARTICIPATION CERTIFICATE
29 AKSHAY SINGH 11A 2 30 219 SCHOOL GOLD MEDAL
30 AMOL JAIN 11A 8 155 1064 PARTICIPATION CERTIFICATE
31 TARUN GUPTA 11B 1 10 69 MEDAL OF EXCELLENCE AND CERTIFICATE OF EXCELLENCE.
32 ABHISHEK SINGH 11B 5 108 761 PARTICIPATION CERTIFICATE
33 NILABH JHA 11D 6 119 829 PARTICIPATION CERTIFICATE
34 SEJAL JAIN 11E 7 136 917 PARTICIPATION CERTIFICATE
35 HEEBA AFAF 11F 4 81 556 SCHOOL BRONZE MEDAL
36 AASHRAY GUPTA 11F 3 62 427 SCHOOL SILVER MEDAL
37 ABHINAV PATHAK 12B 2 14 175 MEDAL OF EXCELLENCE AND CERTIFICATE OF EXCELLENCE.
38 AESHIT SINGH 12B 1 9 141 MEDAL OF EXCELLENCE AND CERTIFICATE OF EXCELLENCE.
39 SHIVAM ARORA 12B 3 20 299 MEDAL OF EXCELLENCE AND CERTIFICATE OF EXCELLENCE.
40 TUSHAR AGGARWAL 12B 4 58 709 SCHOOL GOLD MEDAL
41 BRAHMNOOR ISNGH 12D 5 81 905 SCHOOL SILVER MEDAL

NSTSE RESULT 2016-17
UNIFIED COUNCIL

S.NO. NAME CLASS AWARDS
1 ARNAV JAIN VI B CLASS TOPPER
2 SURMAI GURUNG VI C CLASS 3rd RANKER IN CLASS OF SCHOOL
3 LAAVANYA DATTA VI F CLASS 2nd RANKER IN CLASS OF SCHOOL
4 OMAR ISLAM LASKAR VII B CLASS TOPPER
5 MRIDUL GUPTA VII C CLASS 3rd RANKER IN CLASS OF SCHOOL
6 SARA KUKREJA VII H CLASS 2nd RANKER IN CLASS OF SCHOOL
7 SAUHARD JAIN VIII A CLASS TOPPER
8 RISHIT GUPTA VIII B CLASS 3rd RANKER IN CLASS OF SCHOOL
9 ANSH GOYAL VIII H CLASS 2nd RANKER IN CLASS OF SCHOOL
10 SABHYA SHARMA IX C CLASS 2nd RANKER IN CLASS OF SCHOOL
11 AKSHAY KAUSHAL IX E CLASS TOPPER
12 ARJUN TEMURA IX F CLASS 3rd RANKER IN CLASS OF SCHOOL
13 AYUSH GOYAL X C STATE ACHIEVER
14 SUYASHI SINGHAL X D CLASS 3rd RANKER IN CLASS OF SCHOOL
15 MUDITA GUPTA X G CLASS 2nd RANKER IN CLASS OF SCHOOL
16 AKSHAY SINGH XI A-PCM STATE ACHIEVER
17 DRISHTI GUTA XI D-PCM CLASS 2nd RANKER IN CLASS OF SCHOOL
18 ANKITA HALDAR XI D- PCM CLASS 3rd RANKER IN CLASS OF SCHOOL
19 AASHRAY GUPTA XI F- PCB NATIONAL ACHIEVER
20 HEEBA AFAF XI F- PCB CLASS 2nd RANKER IN CLASS OF SCHOOL
21 SHIVAM ARORA 12 B- PCM CLASS 2nd RANKER IN CLASS OF SCHOOL
22 ABHINAV PATHAK 12 B- PCM STATE ACHIEVER
23 PRABUDH SAI 12 C-PCB NATIONAL ACHIEVER

Selection of students in National Talent Search Examination NTSE 2017 Stage 1

this year students of class X enrolled for NTSE 2017 were unable to clear the Stage I of the NTS Examination 2017 held on 18thDecember 2016, Sunday.

Report On Rangalaap

An Inter School Craft and Painting competition was organised by Birla Vidhya Niketan at Kiran Nadar Museum of Art on 5th May 2017. Six students from classes VI, VIII, X and XI were accompanied by Mrs. Poonam Bhardwaj. Nonisha Negi of XI- M secured First position in the Senior painting category. The topic of her artwork was “Promoting Girl Child”.

2015-2016

OLYMPIAD ACHIEVERS OF ALL INDIA TALENT SEARCH EXAM 2015-16

S.NO. NAME CLASS AWARD
1 JHEEL SHIRIN V CHQUE WORTH RS 600/- + MERIT CERTIFICATE+ EXCELLENCE BATCH
2 SABHYA SHARMA VIII B CHQUE WORTH RS 600/- + MERIT CERTIFICATE+ EXCELLENCE BATCH
3 YOUSUF KHAN X B CHQUE WORTH RS 800/- + MERIT CERTIFICATE+ EXCELLENCE BATCH
4 DARPAN JAIN XII H CHQUE WORTH RS 800/- + MERIT CERTIFICATE+ EXCELLENCE BATCH

OLYMPIAD ACHIEVERS FOR ASSET FOR THE SESSION 2015-16

S.NO. NAME CLASS/SEC CERTIFICATE RECEIVED
1 ALINA HUSSAIN 6C CREDITABLE CERTIFICATE
2 SARA KUKREJA 6D CREDITABLE CERTIFICATE
3 NISHIT SUGANDH 6F CREDITABLE CERTIFICATE
4 NIKHIL KRIPLANI 8A DISTINGUISHED CERTIFICATE
5 VIKRAM SINGLA 8B DISTINGUISHED CERTIFICATE
6 TANVEEN 8C OUTSTANDING CERTIFICATE
7 RAJDEEP 9B OUTSTANDING CERTIFICATE
8 ABHISHI AGARWAL 9E CREDITABLE CERTIFICATE
9 AAYUSH ANAND 10A DISTINGUISHED CERTIFICATE
10 ANUSHKA GUPTA 10D DISTINGUISHED CERTIFICATE
11 DIVYANGI SINGH 10I DISTINGUISHED CERTIFICATE

IEO 2015-16 RESULT FOR CLASSES VI TO XII

S.NO. NAME CLASS SCHOOL RANK STATE RANK INTERNATIONAL RANK AWARD WON
1 SINJINI SINGH 6 2 86 179 SCHOOL SILVER MEDAL
2 YASHAS JINDAL 6 3 93 197 SCHOOL BRONZE MEDAL
3 MAYANK AGARWAL 6 1 68 141 SCHOOL GOLD MEDAL
4 MOKSH DHAWAN 7 3 39 74 SCHOOL SILVER MEDAL
5 ADITYA SAHA 7 2 28 51 SCHOOL GOLD MEDAL
6 ANISH GUPTA 7 1 16 30 GIFT WORTH RS 1000+ GOLD MEDAL OF EXCELLENCE+ MERIT CERTIFICATE
7 ASHMIT GUPTA 7 2 28 51 SCHOOL GOLD MEDAL
8 KEYA SHARMA 7 1 16 30 GIFT WORTH RS 1000+ GOLD MEDAL OF EXCELLENCE+ MERIT CERTIFICATE
9 NIVIT SINGH 7 2 28 51 SCHOOL GOLD MEDAL
10 SAUHARD JAIN 7 2 28 51 SCHOOL GOLD MEDAL
11 DEVESH MAHESHWARI 7 4 93 178 SCHOOL BRONZE MEDAL
12 ANUSHEEL KUMAR 8 1 41 144 SCHOOL GOLD MEDAL
13 AHAAN JAIN 8 3 105 352 SCHOOL BRONZE MEDAL
14 VASUNDHARA T 8 2 101 345 SCHOOL SILVER MEDAL
15 MEHR GANDHI 9 3 53 85 SCHOOL BRONZE MEDAL
16 VIBHUTI ROACH 9 2 45 73 SCHOOL SILVER MEDAL
17 MUDITA GUPTA 9 1 41 68 SCHOOL GOLD MEDAL
18 AAYUSH ANAND 10 1 24 48 GIFT WORTH RS 1000+ GOLD MEDAL OF EXCELLENCE+ MERIT CERTIFICATE
19 AKSHAY SINGH 10 4 88 189 SCHOOL BRONZE MEDAL
20 VITTI JOSHI 10 3 81 174 SCHOOL SILVER MEDAL
21 PRABHSIMAR SINGH 10 2 74 157 SCHOOL GOLD MEDAL
22 ABHINAV PATHAK 11 2 23 56 GIFT WORTH RS 1000+ GOLD MEDAL OF EXCELLENCE+ MERIT CERTIFICATE
23 VRINDA MATHUR 11 5 39 96 SCHOOL BRONZE MEDAL
24 VARDAAN GUPTA 11 3 34 82 SCHOOL GOLD MEDAL
25 YASHODHARA T 11 4 35 83 SCHOOL SILVER MEDAL
26 AADITYA RAI 11 1 3 7 RS. 1667+ ZONAL GOLD MEDAL+MERIT CERTIFICATE
27 YUTHIKA KHANNA 12 2 24 134 GIFT WORTH RS 1000+ GOLD MEDAL OF EXCELLENCE+ MERIT CERTIFICATE
28 RAGHAV KATYAL 12 1 8 63 GIFT WORTH RS 1000+ GOLD MEDAL OF EXCELLENCE+ MERIT CERTIFICATE

IMO 2015-16 RESULT FOR CLASSES VI TO XII

S.NO. NAME CLASS SCHOOL RANK STATE RANK INTERNATIONAL RANK AWARD WON 2ND LEVEL
1 RAMISH ABDALI VI 2 66 250 SCHOOL GOLD MEDAL
2 OMAR ISLAM LASKAR VI 1 17 52 GOLD MEDAL OF EXCELLENCE + CERTIFICATE OF EXCELLENCE GIFT WORTH RS 1000/- + MERIT CERTIFICATE
3 SIDDHARTH SARKAR VII 2 121 590 SCHOOL SILVER MEDAL
4 SAUHARD JAIN VII 6 213 944 PARTICIPATION CERTIFICATE
5 YAKSHITA JAIN VII 4 163 737 PARTICIPATION CERTIFICATE
6 YASH SRIVASTAVA VII 5 192 862 PARTICIPATION CERTIFICATE
7 AKAGRA GUPTA VII 3 122 597 SCHOOL BRONZE MEDAL
8 ARYAN BALLANI VII 1 69 335 SCHOOL GOLD MEDAL
9 BHAVIKA SACHDEVA VIII 4 97 454 PARTICIPATION CERTIFICATE
10 SABHYA SHARMA VIII 1 42 200 SCHOOL GOLD MEDAL
11 VIKRAM SINGLA VIII 3 63 315 SCHOOL BRONZE MEDAL
12 TANVEEN VIII 2 45 220 SCHOOL SILVER MEDAL GIFT WORTH RS 1000/- + MERIT CERTIFICATE
13 AKSHAY KAUSHAL VIII 5 102 467 PARTICIPATION CERTIFICATE
14 RAJDEEP S DHINGRA IX 1 70 301 SCHOOL GOLD MEDAL
15 SUYASHI SINGHAL IX 2 118 492 SCHOOL SILVER MEDAL
16 VIBHUTI ROACH IX 3 185 770 SCHOOL BRONZE MEDAL
17 AASHRAY GUPTA X 1 10 23 GOLD MEDAL OF EXCELLENCE + CERTIFICATE OF EXCELLENCE GIFT WORTH RS 1000/- + MERIT CERTIFICATE
18 AAYUSH ANAND X 2 45 192 SCHOOL GOLD MEDAL
19 AKSHAY SINGH X 3 47 198 SCHOOL SILVER MEDAL
20 DIVYAM AGRAWAL XI 5 69 316 PARTICIPATION CERTIFICATE
21 SOUROBRATA DHAR XI 8 148 667 PARTICIPATION CERTIFICATE
22 ABHINAV PATHAK XI 4 44 168 SCHOOL BRONZE MEDAL GIFT WORTH RS 1000/- + MERIT CERTIFICATE
23 AESHIT SINGH XI 2 35 132 SCHOOL GOLD MEDAL
24 SHIVAM ARORA XI 3 43 166 SCHOOL SILVER MEDAL GIFT WORTH RS 1000/- + MERIT CERTIFICATE
25 TUSHAR AGGARWAL XI 1 14 64 GOLD MEDAL OF EXCELLENCE + CERTIFICATE OF EXCELLENCE
26 BRAHMNOOR SINGH XI 7 126 617 PARTICIPATION CERTIFICATE

Selection of students in Junior Science Talent Search Examination JSTSE 2015-16

Two students of class IX from our school namely AyushGoyal and Rajdeep Singh Dhingra of class IX B vide Roll no. 75028&75030 respectively have cleared the Junior Science Talent Search Examination 2016 held on 31st January 2016, Sunday.

NSO 2015-16 RESULT ANALYSIS FOR CLASSES VI TO XII

S.NO. NAME CLASS SCHOOL RANK STATE RANK INTERNATIONAL RANK AWARD WON 2ND LEVEL AWARD
1 KRATIK GUPTA VI 5 117 238 PARTICIPATION CERTIFICATE
2 SINJINI SINGH 6 123 262 PARTICIPATION CERTIFICATE
3 SARA KUKREJA 4 101 211 SCHOOL BRONZE MEDAL
4 OMAR ISLAM LASKAR 1 15 16 "GOLD MEDAL OF EXCELLENCE AND CERTIFICATE OF EXCELLENCE." RS 2500/- + ZONAL SILVER MEDAL+ MERIT CERTIFICATE
5 PRANAVI PODDAR 3 91 191 SCHOOL SILVER MEDAL
6 INDRANIEL ROY CHOUDHURY 2 28 38 SCHOOL GOLD MEDAL
7 SIDDHARTH SARKAR VII 1 16 38 GOLD MEDAL OF EXCELLENCE AND CERTIFICATE OF EXCELLENCE
8 ANSH GOYAL 3 78 145 SCHOOL SILVER MEDAL
9 KUSHAGRA SHUKLA 4 104 192 SCHOOL BRONZE MEDAL
10 SAUHARD JAIN 5 120 218 PARTICIPATION CERTIFICATE
11 YASH SRIVASTAV 2 69 129 SCHOOL GOLD MEDAL
12 SABHYA SHARMA VIII 1 26 72 SCHOOL GOLD MEDAL
13 ADYA MISHRA 5 112 229 PARTICIPATION CERTIFICATE
14 TANVEEN 2 57 127 SCHOOL SILVER MEDAL
15 VISHESH RANGWANI 3 71 149 SCHOOL BRONZE MEDAL
16 AKSHAY KAUSHAL 6 119 237 PARTICIPATION CERTIFICATE
17 MADHAV WALIA 4 77 164 PARTICIPATION CERTIFICATE
18 AYUSH GOYAL IX 5 78 260 PARTICIPATION CERTIFICATE
19 RAJDEEP S DHINGRA 1 6 47 GOLD MEDAL OF EXCELLENCE + CERTIFICATE OF EXCELLENCE GIFT WORTH RS 1000/- + MERIT CERTIFICATE
20 HARJEET SINGH BEDI 3 47 178 SCHOOL SILVER MEDAL
21 VIBHUTI ROACH 2 45 175 SCHOOL GOLD MEDAL
22 MOHAMMAD FAIZAN HAIDER 6 80 262 PARTICIPATION CERTIFICATE
23 MOHD. SAIF ALAM 8 144 390 PARTICIPATION CERTIFICATE
24 ANANYA RATH 4 53 199 SCHOOL BRONZE MEDAL
25 RIDDHI GUPTA 7 94 295 PARTICIPATION CERTIFICATE
26 PARTH RASTOGI 9 146 392 PARTICIPATION CERTIFICATE
27 AASHRAY GUPTA X 1 53 186 SCHOOL GOLD MEDAL
28 AKSHAY SINGH 5 108 304 PARTICIPATION CERTIFICATE GIFT WORTH RS 1000/- + MERIT CERTIFICATE
29 ANKITA HALDAR 2 78 240 SCHOOL SILVER MEDAL
30 MOHD ARHAM SIDDIQUI 3 89 268 SCHOOL BRONZE MEDAL
31 SAKSHAM GUPTA 4 99 290 PARTICIPATION CERTIFICATE
32 SOUROBRATA DHAR XI 2 25 251 GOLD MEDAL OF EXCELLENCE + CERTIFICATE OF EXCELLENCE
33 ABHINAV PATHAK 3 32 299 SCHOOL GOLD MEDAL GIFT WORTH RS 1000/- + MERIT CERTIFICATE
34 AESHIT SINGH 4 33 301 SCHOOL SILVER MEDAL GIFT WORTH RS 1000/- + MERIT CERTIFICATE
35 RONIT GUPTA 10 97 664 PARTICIPATION CERTIFICATE
36 ANUBHA MANGLA 5 35 308 SCHOOL BRONZE MEDAL
37 PRABUDH SAI 7 44 371 PARTICIPATION CERTIFICATE
38 PRAYGA 8 50 398 PARTICIPATION CERTIFICATE
39 ANISHA MALIK 12 146 922 PARTICIPATION CERTIFICATE
40 BRAHMNOOR ISNGH 1 9 98 GOLD MEDAL OF EXCELLENCE
41 GARIMA GOSWAMI 9 93 640 PARTICIPATION CERTIFICATE
42 SWARAJ DANGWAL 6 43 368 PARTICIPATION CERTIFICATE
43 SHREYA GUPTA 11 110 741 PARTICIPATION CERTIFICATE
44 NISHTHA SINGH TAKHURAL XII 1 97 732 SCHOOL GOLD MEDAL

NSTSE RESULT LEVEL 1 2015-16
UNIFIED COUNCIL

STUDENTS QUALIFIED FOR LEVEL 2
S.NO. NAME CLASS
1 OMAR ISLAM LASKAR VI
2 SABHYA SHARMA VIII
3 AYUSH GOYAL IX
4 RAJEEP IX
5 AKSHAY SINGH X
6 ANKITA HALDAR X
7 ABHINAV PATHAK XI PCM
8 PRIYA KAUSHAL XI PCM
9 SHIVAM ARORA XI PCM
10 BHAHMNOOR SINGH XI PCM
11 SHREYA GUPTA XI PCM
12 DEPARPITA DAS XI PCB
13 DIKSHA AHLAWAT XI PCB
14 SWATI MAURYA XI PCB
15 APOORV SARAN XI PCB
16 SARTHAK BANSAL XI PCB
17 WAHEGURU PAL SINGH XI PCB
NO. OF STUDENTS QUALIFIED: 17
NO. OF STUDENTS OF BRIGHT CLASS: 3

NSTSE LEVEL 2 RESULT 2015-16

S.NO. NAME CLASS ACHIEVEMENT AWARD "NATIONAL RANK"
1 OMAR ISLAM LASKAR 6F NATIONAL ACHIEVER "BOOK PRIZE: BMA'S TALENT BOOK CD, MEDAL AND CERTIFICATE OF APPRECIATION" 34
2 SABHYA SHARMA 8B CLASS TOPPER MEDAL AND CERTIF OF APPRECIATION 395
3 AYUSH GOYAL 9B SECOND CLASS RANK MEDAL AND CERTIF OF APPRECIATION 357
4 RAJDEEP 9B NATIONAL ACHIEVER "BOOK PRIZE: BMA'S TALENT BOOK CD, MEDAL AND CERTIFICATE OF APPRECIATION" 61
5 AKSHAY SINGH 10A NATIONAL ACHIEVER "BOOK PRIZE: BMA'S TALENT BOOK CD, MEDAL AND CERTIFICATE OF APPRECIATION" 74
6 ANKITA HALDAR 10C SECOND CLASS RANK MEDAL AND CERTIF OF APPRECIATION 247
7 ABHINAV PATHAK 11B NATIONAL ACHIEVER "BOOK PRIZE: BMA'S TALENT BOOK CD, MEDAL AND CERTIFICATE OF APPRECIATION" 58
8 BRAHMNOOR SINGH 11D NATIONAL ACHIEVER "BOOK PRIZE: BMA'S TALENT BOOK CD, MEDAL AND CERTIFICATE OF APPRECIATION" 77

NATIONAL TALENT SEARCH EXAM 2016

Two students of class X from our school namely Akshay Singh (XA) and Aashray Gupta (XA) vide registration no. 25160089115 & 25160089109 respectively have cleared the Stage I of the NTS Examination 2016 held on 8th November 2015, Sunday.

The second level of the examination which was scheduled on 8th May 2016 Sunday was cleared by Aashray Gupta and declared NTSE scholar